Województwo opolskie jest jednym z 16 województw w Polsce. Obejmuje tereny dawnego województwa opolskiego sprzed reformy administracyjnej z 1 stycznia 1999 r. wraz z fragmentami byłego województwa częstochowskiego. Pierwotnie miało się stać częścią województwa śląskiego ze stolicą w Katowicach, po głośnych protestach mieszkańców regionu i lokalnych polityków (m.in. Aleksandry Jakubowskiej) udało się zachować dawne województwo przy życiu (w nieznacznie zmienionych granicach). Od 1999 r. mniejszość niemiecka współrządzi regionem (najpierw w koalicji z AWS, później z SLD).

Położenie

Graniczy z:

Powiaty

Inne ważniejsze miasta

Gospodarka

Województwo opolskie jest regionem rolniczo-przemysłowym, gdzie rozwojowi rolnictwa sprzyjają korzystne warunki klimatyczne i glebowe.

Ochrona przyrody

Na terenie województwa opolskiego znajduje się 30 rezerwatów przyrody. Pełna lista rezerwatów woj. opolskiego.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.