Województwo mazowieckie jest jednym z 16 województw; jednostką podziału administracyjnego Polski. Powstało w 1999 roku z województw poprzedniego podziału administracyjnego: warszawskiego, ciechanowskiego, radomskiego, ostrołęckiego, siedleckiego, płockiego oraz części skierniewickiego.
Jednym z pomysłów było umieszczenie stolicy województwa w Radomiu. Od tego czasu Radom rozważa wyjście z województwa mazowieckiego (pojawiły się nawet propozycje przyłączenia regionu radomskiego do województwa świętokrzyskiego). Rozważany jest także projekt wyłączenia z regionu Warszawy jako niezależnego województwa i przeniesienia stolicy Mazowsza do innego miasta np. do Płocka (tak jak ma to miejsce w Niemczech). Jednak najważniejsze są argumenty ekonomiczne. Wyłączenie Warszawy w chwili obecnej pozbawiłoby jej możliwości korzystania z funduszy strukturalnych UE (co jest uzależnione od średniego poziomu dochodu mieszkańców). W przyszłości, kiedy średnia wojewódzka będzie wysoka, wyłączenie Warszawy pozwoli na dalsze pozykiwanie środków przez resztę Mazowsza.

Położenie

Województwo jest położone w środkowo-wschodniej Polsce i graniczy z następującym województwami:

Powiaty

Województwo mazowieckie składa się z 37 powiatów i 5 miast na prawach powiatu : Powiaty miejskie: Największe miasta w województwie mazowieckim :

Nauka i oświata

Wyższe uczelnie: (
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.