Wołgograd - (do 1925 Carycyn, do 1961 Stalingrad), miasto obwodowe w Rosji, nad dolną Wołgą. Liczba ludności 1,1 mln (1996).
W Wołgogradzie bierze swój początek Kanał Wołżańsko-Doński. W pobliżu miasta znajduje się elektrownia wodna i sztuczny Zbiornik Wołgogradzki, o powierzchni 3165 km 2 i długości ok. 540 km. Wołgograd jest ważnym węzłem kolejowym i portem lotniczym, a także ośrodkiem przemysłu maszynowego, środków transportu (ciągniki), metalurgicznego, chemicznego (głównie petrochemiczny), drzewnego oraz materiałów budowlanych. W Wołgogradzie działa 7 szkół wyższych (w tym uniwersytet).

Historia

  • 1589 - założenie miasta jako rosyjskiej twierdzy granicznej.
  • 1731 - modernizacja fortyfikacji.
  • 1919-1920 - ośrodek walczących z Rosją radziecką białogwardzistów.
  • 17 sierpnia 1942-2 lutego 1943 - ośrodek bitwy stalingradzkiej.
Wołgograd
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.