Winston_Churchill -

Sir Winston Leonard Spencer Churchill (ur. 30 listopada 1874 r. - zm. 24 stycznia 1965 r.) - brytyjski polityk i mąż stanu. Uważany za jednego z najważniejszych polityków XX wieku.
Po raz pierwszy dał się poznać jako korespondent wojenny podczas wojny burskiej. Wzięty do niewoli w brawurowy sposób zbiegł. Później rozpoczął karierę polityczną - był członkiem Izby Gmin w latach 1901-1922 oraz 1924-1964. Od 1924 roku związany z Partią Konserwatywną.
Jego początkowa kariera polityczna była bezbarwna, co więcej okazał się wojskowym i politycznym architektem katastrofalnej bitwy pod Gallipoli, która zyskała mu przydomek "rzeźnika z Gallipoli". Wielokrotnie był ministrem wojny i lotnictwa oraz skarbu.
W latach 1911-1915 i 1939-1940 pełnił urząd Pierwszego Lorda Admiralicji. W okresie przedwojennym krytykował ugodową politykę Neville'a Chamberlaina wobec hitlerowskich Niemiec. W latach II wojny swiatowej premier (po rezygnacji Chamberlaina w maju 1940 roku) oraz szef gabinetu wojennego (1940-1945).
Winston_Churchill -

Jako uczestnik konferencji w Teheranie, Jałcie i w Poczdamie był jednym z głównych twórców pojałtańskiego porządku w Europie. W latach 1951-1955 szef rządu brytyjskiego.
Stał się autorem rozpowszechnionego terminu "żelazna kurtyna" (ang. the Iron Curtain), jak również cytatu dotyczącego konieczności wysiłku wojennego w czasie II wojny światowej krew, pot i łzy (ang. I have nothing to offer but blood, toil, tears, and sweat).
W roku 1953 został laureatem Literackiej Nagrody Nobla za "mistrzostwo opisu historycznego i biograficznego jak i doskonałe przemowy w obronie wysokich ludzkich wartości".
Powszechnie znany ze swojego zamiłowania do cygar i whisky.
Zmarł z powodu udaru mózgu.

Bibliografia

  • Blake R. Winston Churchill
  • Gilbert Martin Churchill
  • Haffner Sebastian Churchill
  • Kastory Andrzej Winston Spencer Churcill
  • Rose Norman Winston Churchill : życie pod prąd
  • Wołoszański Bogusław Tajna wojna Churchilla

Linki zewnętrzne

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.