William McKinley (29 stycznia 1843 - 14 września 1901) - dwudziesty piąty prezydent USA (1897 - 1901).
Jego edukację przerwał wybuch wojny secesyjnej. Walczył w niej po stronie Unii i dosłużył stopnia majora. Po wojnie dokończył studia i otworzył kancelarię prawną.
W wieku 34 lat został członkiem Kongresu, gdzie zaczął robić szybką karierę. W ciągu 14 lat pracy w Kongresie wyrósł na głównego eksperta republikanów ds. ceł. W 1891 roku został wybrany gubernatorem Ohio.
W 1896 roku bogaty biznesmen Marcus Alonzo Hanna zapewnił McKinleyowi poparcie partii republikanów w wyborach prezydenckich. McKinley wybory wygrał. W tym czasie w USA trwał poważny kryzys gospodarczy. McKinley wprowadził najwyższe cła w historii kraju, co w połączeniu z poparciem, jakiego udzielał mu Hanna, spowodowało, iż był przez prasę opisywany jako mały chłopiec prowadzony przez nianię Hannę.
Najważniejszym celem politycznym, który zajmował administrację McKinleya, była nie gospodarka ale sprawy zagraniczne. Antyhiszpańskie powstanie, które wybuchło na Kubie, było uważnie obserwowane przez USA. Obecni na wyspie amerykańscy dziennikarze wysyłali do redakcji kłamliwe, histeryczne informacje, z których wynikało m.in. że Hiszpanie wymordowali 30% populacji wyspy. W wyniku nacisku prasy, polityków i społeczeństwa, McKinley zdecydował o rozpoczęciu wojny przeciwko Hiszpanii. W ciągu 100 dni Stany Zjednoczone zniszczyły hiszpańską flotę, zdobyły Kubę, Puerto Rico i Manilę na Filipinach.
Oficjalnie USA przystąpiły do wojny, by wyzwolić Kubę i zapewnić jej niepodległość. W związku z tym McKinley nie wiedział, co zrobić z pozostałymi zdobyczami terytorialnymi. Dopiero wskutek nacisków politycznych zdecydował o zaanektowaniu Filipin, Guam i Puerto Rico.
Po ukończeniu pierwszej kadencji, w 1900 McKinley został wybrany na kolejną. 6 września 1901 roku został postrzelony przez sympatyka idei anarchistycznych Leona Czolgosza na wystawie w Buffalo w stanie Nowy Jork. Prezydent zmarł 8 dni po zamachu, 14 września.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.