William Henry Harrison (9 lutego 1773 - 4 kwietnia 1841) - dziewiąty prezydent USA. Uczył się filologii klasycznej i historii. Później studiował medycynę.
Rzucił studia i zaciągnął się do wojska. Został skierowany na północny-zachód kraju, gdzie spędził większość życia. Brał udział w wojnach z Indianami.
Po wystąpieniu z armii został sekretarzem ds. Terytorium Północno-Zachodniego. Był pierwszym jego delegatem do Kongresu. Brał udział w nadawniu praw Terytorium. Pomagał przy jego podziale na Terytorium Północno-Zachodnie i Terytorium Indiany. W latach 1801 - 1813 był gubernatorem Terytorium Indiany.
Jego zadaniem jako gubernatora było przede wszystkim odebranie ziemi Indianom i umożliwienie osadnictwa na ich terenach. Następnie musiał pilnować bezpieczeństwa.
W 1809 roku sytuacja stała się bardzo poważna. Utalentowany wódz Szaunisów, Tecumseh, wraz ze swoim bratem, Tenskwatawą zaczęli budować konfederację plemion. W roku 1811 Harrison uzyskał zgodę na zaatakowanie konfederacji. Gdy Harrison prowadził swoją armię na stolicę konfederacji, został zaatakowany, wbrew ostrzeżeniom Tecumseha, przez ludzi Tenskwatawy. Klęska Indian przekreśliła plany zbudowania konfederacji, a Harrison mógł zająć się dalszą kolonizacją podbitych terytoriów.
Harrison i Tecumseh spotkali się podczas bitwy nad rzeką Thames w czasie Wojny 1812 roku. 5 października 1813 roku wojska Harrisona pokonały połączone siły brytyjsko-indiańskie. Zdradzony Tecumseh poległ w boju. Po tej bitwie Indianie nie stanowili już poważnego zagrożenia na północnym-zachodzie.
Po wojnie Harrison powrócił do cywilnego życia. Był członkiem partii Wigów. Sława bohatera wojennego pozwoliła mu na wygranie wyborów prezydenckich w 1840 roku.
Prezydentem był Harrison zaledwie przez miesiąc. Zmarł w kwietniu 1841 roku na zapalenie płuc. Był pierwszym prezydentem USA zmarłym w czasie pełnienia kadencji.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.