Bill Clinton
Kolejność: 42. Prezydent USA
Okres urzędowania: od 20 stycznia 1993
do 20 stycznia 2001
Poprzednik: George H. W. Bush
Następca: George W. Bush
Data urodzin: 19 sierpnia 1946
Miejsce urodzin: Hope, Arkansas
Małżonka: Hillary Rodham Clinton
Reprezentowany stan: Arkansas
Partia polityczna: Partia Demokratyczna
Wiceprezydent: Al Gore
William Jefferson "Bill" Clinton (urodzony 19 sierpnia, 1946), czterdziesty drugi prezydent USA.
Wygrał wybory prezydenckie w 1992 zdobywając 43.3% głosów i 370 głosów elektorskich. Jego głównymi przeciwnikami byli urzędujący prezydent George H. W. Bush (37.7% głosów i 168 głosów elektorskich) i Ross Perot (19% głosów i 0 głosów elektorskich)
Ponownie wygrał wybory prezydenckie w 1996 zdobywając 50% głosów. Jego głównymi przeciwnikami byli senator Robert Dole (42% głosów) i Ross Perot (8% głosów).

Przed rozpoczęciem kariery politycznej

Clinton urodził się w miasteczku Hope w stanie Arkansas. Pochodził z biednej rodziny. Jego ojciec, William Jefferson Blythe III, zginął w wypadku samochodowym na trzy miesiące przed jego urodzeniem. Matka Clintona, urodzona Virginia Dell Cassidy, wyszłą za mąż za Roger'a Clinton'a w 1950, i od swojego przybranego ojca Clinton przejął swoje nazwisko. Jego ojciec był hazardzistą i alkoholikiem, często bił swoją żonę.
Clinton był świetnym uczniem w szkole podstawowej i średniej. Namiętnie grał na saksofonie, rozmyślając nawet o karierze muzyka. Jako członek delegacji organizacji młodzieżowej spotkał prezydenta Kennedy'ego w Białym Domu. To spotkanie być może wpłynęło na jego decyzję o zostaniu politykiem.
Wybił się ze swojej niskiej warstwy społecznej przez dostanie się na Uniwersytet Georgetown w Waszyntonie, gdzie uzyskał dyplom w dziedzinie stosunków międzynarodowych. Następnie uczęszczał na uniwersytet w Oxfordzie na prestiżowym stypendium Rhodes'a. Potem ukończył studia prawnicze na uniwersytecie Yale, gdzie poznał swoją żonę Hillary Clinton.

Kariera polityczna przed wyborem na prezydenta

Po ukończeniu studiów Clinton wrócił do Arkansas i pracował jako profesor prawa na uniwersytecie w stolicy stanu Little Rock. W 1974 wystartował w wyborach do Kongresu ale przegrał. W 1976 został wybrany na Prokuratora Generalnego stanu Arkansas. W 1978 zwyciężył w wyborach gubernatorskich. Przegrał kolejne wybory na gubernatora w 1980, ale potem ponownie wygrał w 1982, 1984, 1986, 1988 i 1990. Piastował urząd gubernatora Arkansas aż do 1992.

Kampania prezydencka w 1992

Na początku kampanii wyborczej przed wyborami w 1992 George H. W. Bush, urzędujący republikański prezydent ubiegający się o kolejny wybór, wydawał się niezwyciężony. Po błyskotliwym zwycięstwie USA w Wojnie w Zatoce Perskiej w 1991 notowania popularności prezydenta były bardzo wysokie. Co więcej, za rządów Bush'a zakończyła się globalna konfrontacja ze Związkiem Radzieckim i nastąpił koniec Zimnej Wojny.
Przy tak silnej pozycji prezydenta, wielu najlepszych kandydatów Partii Demokratycznej (na przykład Mario Cuomo) nie miało ochoty stawać do wyborów w których przegrana wydawała się pewna. Otworzyło to drzwi dla kandydatów z drugiego szeregu partii. Jednym z nich był Bill Clinton, mało znany gubernator z Arkansas, jednego z najbardziej zacofanych stanów USA. Pomimo rewelacji o różnych skandalach, Clinton zdołał zdobyć nominację swojej partii.
W tym samym czasie popularność prezydenta Bush'a zaczęła stopniowo spadać. Społeczeństwo amerykańskie, po zakończeniu Zimnej Wojny, chciało prezydenta który poświęciłby całą swoją uwagę problemom gospodarczym kraju, a nie polityce zagranicznej. Problemy gospodarcze wynikały z dokuczliwej recesji która dotknęła gospodarkę USA właśnie przed wyborami. Clinton prowadził kampanię pod hasłem It's the economy, stupid, w luźnym tłumaczeniu Liczy się gospodarka, głupcze. Amerykanie zaczęli widzieć Bush'a jako człowieka nie rozumiejącego ich problemów, bez jasnej recepty na poprawę sytuacji gospodarczej.
Kolejnym ciosem dla szans Bush'a było pojawienie się trzeciego kandydata, biznesmena z Teksasu Ross'a Perot'a. Perot zabrał część głosów obu kandydatom, ale było oczywiste że większość głosów odciągnął od Bush'a.
Clinton wygrał wybory prezydenckie w 1992 zdobywając 43.3% głosów i 370 głosów elektorskich. George H. W. Bush uzyskał 37.7% głosów i 168 głosów elektorskich, Ross Perot 19% głosów i 0 głosów elektorskich.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.