Wilk workowaty
Systematyka
Gromadassaki
Podgromadassaki żyworodne
Szczepssaki niższe
Rząd:torbacze
Rodzina:wilki workowate
Gatunek:Wilk workowaty
Nazwa systematyczna
Thylacinus cynocephalus

Wilk workowaty (Thylacinus cynocephalus) - inaczej wilk tasmański, lub tygrys workowaty, ssak z rzędu torbaczy. Prawdopodobnie wymarły. W czasach przedhistorycznych występował na Tasmanii, oraz całym obszarze Australii. Wraz z przybyciem Aborygenów do Australii i sprowadzeniem przez nich psów dingo, obszar jego występowania skurczył się wyłącznie do Tasmanii. Po przybyciu na Tasmanię Europejczyków uznany za szkodnika i bardzo intensywnie tępiony. Ostatni osobnik na wolności widziany w 1932 roku. Natomiast ostatni znany osobnik (samica) padł w 1936 w ZOO w Hobart. Od tego czasu (szczególnie od lat 80-tych)jednak pewne niepotwierdzone ślady bytności zwierzęta (takie jak zeznania świadków, niewyraźne tropy, czy kawałki sierści) dały asumpt teoriom, że odosobniona populacja przeżyła w niedostępnych, górskich rejonach Tasmanii. Utworzenie na znacznych obszarach ścisłego rezerwatu oraz liczne ekspedycje nie przyniosły jednak żadnego pewnego dowodu przetrwania wilka workowatego. Obecnie podejmuje się próby sklonowania wilka workowatego na podstawie materiału genetycznego pobranego z zakonserwowanych tkanek zwierzęcia. Niestety, tkanki zostały zakonserwowane w formalinie, która "pocięła" DNA na małe kawałki. Największe nadzieje pokłada się więc w jedynym egzemplarzu zakonserwowanego w alkoholu szczenięcia. Szanse na realizację tego projektu nie są jednak duże.
Długość tułowia z głową  100-110 cm
Długość ogona  50 cm
Ubarwienie  płowe, z 13-19 poprzecznymi pręgami
Uzębienie  typowe dla drapieżników (duże kły, silne łamacze)
Występowanie  Tasmania, obszary stepowe.
Miot  2-4 młodych, torba otwarta tylko w okresie wychowywania młodych.
Zwierzę nocne, polowało na kangury, ale nie gardziło też owocami.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.