Wilhelm Wien (1864 - 1928) - fizyk, laureat Nagrody Nobla.
Wien urodził się 13 stycznia 1864 w Gaffken obok Fischhausen (Primorsk w obwodzie kaliningradzkim). W roku 1886 jego ojciec kupił majątek Drachenstein (obecnie Smokowo, gmina Kętrzyn). W latach 1875-79 był uczniem Gimnazjum im. Księcia Albrechta w Rastemburgu (Kętrzynie). Świadectwo dojrzałości uzyskał w 1879 r. w Gimnazjum Staromiejskim w Królewcu. W 1890 r ojciec jego sprzedał majątek w Smokowie i przeniósł się z rodziną do Berlina. Umożliwiło to Wienowi poświęcenie się studiom nad fizyką.
Odkrycia i badania Wiena pozwoliły na rozwinięcie podstaw współczesnej fizyki. W roku 1911 Szwedzka Akademia Nauk przyznała Wienowi nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycia na polu analizy spektralnej.
Wilhelm Wien zmarł w 1928 r. jako rektor Uniwersytetu w Monachium.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.