Wilga
Samiec wilgi
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Gromada: ptaki
Rząd: wróblowe
Rodzina: wilgowate
Gatunek: wilga
Podgatunki: O. oriolus oriolus
O. oriolus kundoo
Nazwa systematyczna
Oriolus oriolus
Wilga (Oriolus oriolus L.) - mały ptak z rodziny wilgowatych zamieszkujący w zależności od podgatunku:
Cechy gatunku
Nieco większa od szpaka. Upierzenie Samca jaskrawożółte, skrzydła i część ogona czarne. Samica szarozielonozółtawa od spodu biaława z ciemniejszym kreskowaniem. Młode podobne do samicy. Charakterystyczny, melodyjny, fletowy głos. Bardzo płochliwa i trudna do zaobserwowania z uwagi na przebywanie wysoko w koronach drzew. Ptak pochodzenia afrykańskiego i tylko, gdy zanosi się na deszcz, a więc zwiększy się wilgotność powietrza, wpada w wiosenny, godowy nastrój i zaczyna śpiewać.

Wymiary średnie
Długość ciała ok. 23 cm.
Rozpiętość skrzydeł 44 cm.
Waga ok. 75 g.

Biotop
Pospolita w lasach, głównie liściastych, ogrodach, parkach, sadach i zadrzewieniach śródpolnych dolin rzecznych. Unika zwartych kompleksów leśnych.

Gniazdo
Kilka metrów nad ziemią w rozwidleniu bocznej, cienkiej gałęzi z dala od pnia.

Jaja
Pod koniec miesiąca maja lub w czerwcu samica składa 3-5 jaj o średnich wymiarach 30x21 mm, silnie wydłużonych w kolorze białym o lekkim różowym odcieniu z nielicznymi kropkami w kolorze ciemnowiśniowym lub też czarnym.

Wysiadywanie
Od złożenia ostatniego jaja trwa od 13-15 dni. Pisklęta przebywają w gnieździe przez okres ok. 2 tygodni.

Pożywienie
Głównie owady, poczwarki i gąsienice, a tylko czasami słodkie czereśnie lub wiśnie.

Ochrona
Objęta ochroną gatunkową.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.