Wieszcz - osoba, która potrafi wieszczyć, czyli przewidywać przyszłość. Określenie stosowane zazwyczaj wobec wybitnych poetów.
W polskich realiach XIX wieku nazwa ta odnosiła się do Adama Mickiewicza (1798-1855), Juliusza Słowackiego (1809-1849) i Zygmunta Krasińskiego (1812-1859). Odkrycie i upublicznienie geniuszu twórczego Cypriana Kamila Norwida (1821-1883) sprawiło, że w XX wieku nazwano go "Czwartym Wieszczem". Współcześni literaturoznawcy sceptycznie odnoszą się natomiast do Zygmunta Krasińskiego jako wieszcza, co w skrajnych przypadkach jest równoznaczne z odebraniem mu rangi, jaką tytuł wieszcza niesie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.