Wiesław Walendziak (ur. 28 listopada 1962 w Gdańsku), polski polityk prawicowy, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego.
W latach osiemdziesiątych uczestnik opozycyjnego Ruchu Młodej Polski. W latach 1994 - 1996 Prezes Zarządu Telewizji Polskiej.
W latach 1997 - 2004 poseł na Sejm RP z listy AWS, a potem PiS. W latach 1997 - 1999 Minister, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka. W dniu 15 marca 2004 r. Wiesław Walendziak zrezygnował z mandatu poselskiego i ogłosił wycofanie się z polityki.
W 2003 wraz z Kazimierzem Marcinkiewiczem założył Instytut Środkowoeuropejski - wydawcę dwumiesięcznika Międzynarodowy Przegląd Polityczny redagowanego przez Konrada Szymańskiego.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.