Wieża_ciśnień_Na_Grobli -
Wieża ciśnień przy ul. Na Grobli we Wrocławiu; jeden z najstarszych obiektów technicznej infrastruktury miasta. Wybudowana jako kluczowy element projektu Jamesa Moore'a zaopatrzenia 200 tysięcy mieszkańców w wodę, skorygowanego przez architekta miejskiego Johanna Christiana Zimmermanna.
Wybudowana w latach 1866-1871 kosztem 3 mln marek, uruchomiona 1 sierpnia 1871, ze stalowym nitowanym zbiornikiem wieżowym w środku oraz maszynownią. W 1902 dobudowano drugi zbiornik, żelbetowy, i łączna ich pojemność wynosiła wówczas 4150 m³. W maszynowni od 1879 pracowały najpierw agregaty pompowo-parowe systemu Woolfa wykonane we wrocławskim Ruffer G. H., Maschinen-Bauanstalt według projektu inż. Thometzka, a potem ich rolę przejęła w 1924 turbina parowa systemu Zoelly. Zachowała się w wieży do dziś najstarsza z suwnic, jeszcze z 1871 roku.
Urządzenia te pracowały aż do wyłączenia zbiorników z eksploatacji w latach sześćdziesiątych XX wieku. Obecnie obiekty te, wciąż nie zdemontowane, wraz z licznymi dziewiętnastowiecznymi detalami architektonicznymi (np. najwyższe w Polsce, bogato dekorowane, spiralne schody żeliwne) dokumentują historię światowej techniki.
W latach 90. XX wieku powstał pomysł urządzenia tutaj Otwartego Muzeum Techniki, ale inicjatywa nie powiodła się. Obecnie, należąca wciąż do Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji bywa (od kwietnia 2000) wykorzystywana przez teatralną Grupę Artystyczną "Ad Spectatores" Pod Wezwaniem Calderóna, która wystawia tam swoje spektakle.
Linki zewnętrzne:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.