Wieża Eiffla (wym. wieża ajfla) - najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, rozpoznawany również jako symbol Francji.
Wieża_Eiffla -

Opis budowli

Jest to misterna, ażurowa, stalowa konstrukcja kratowa o wysokości 300,5 m (wraz z anteną telewizyjną 320,7 m). Masa około 7.000 ton. Konstrukcja wsparta jest na czterech podstawach oraz posiada trzy tarasy. W nocy podświetlana. O godzinie 24.00 wieżę pokrywają światełka, które z daleka przypominają brokat.

Położenie

Pole Marsowe w centrum Paryża.

Historia

Wieża została zbudowana pod nadzorem jej projektanta - Gustawa Eiffela, w latach 1887-1889 z okazji Wystawy Światowej, jako przykład szczytu możliwości technicznych swoich czasów oraz symbol potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji w tym okresie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.