Wiaczesław Mienżyński (Rudolfowicz) (1874 - 10 maja 1934) - wysoki funkcjonariusz policji politycznej i bezpieczeństwa, zastępca szefa Czeka Feliksa Dzierżyńskiego, szef Zjednoczonego Państwowego Zarządu Politycznego OGPU w latach 1926 - 1934.
Urodzony w polskiej rodzinie szlacheckiej, członek Komitetu Wojskowo-Rewolucyjnego, do organów policji politycznej wstąpił prawdopodobnie w 1917 lub 1918 roku . Po utworzeniu Czeka został zastępcą jej szefa, Feliksa Dzierżyńskiego.
Po śmierci Dzierżyńskiego w 1926 roku, jako jego pierwszy zastępca objął kierownictwo nad Zjednoczonym Państwowym Zarządem Politycznym OGPU, w który przeorganizowano Czekę w 1922 roku. (GPU/OGPU). Sprawował owo stanowisko aż do swej śmierci w 1934 roku.
Wiaczesław Mienżyński zmarł na atak serca. Był ostatnim szefem radzieckiej policji politycznej, który zmarł śmiercią naturalną. Jego następcy - Genrich Jagoda, Nikołaj Jeżow, Ławrientij Beria, zostali rozstrzelani lub otruci. Jagoda i Jeżow zostali rozstrzelani na rozkaz Józefa Stalina, a Beria na polecenie Nikity Chruszczowa w 1953 roku.
Paweł Sudopłatow, wieloletni funkcjonariusz policji politycznej i wywiadu zagranicznego, twierdzi w swoim pamiętniku, że Mienżyńskiego otruł Gienrich Jagoda, jego ówczesny pierwszy zastępca w OGPU.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.