West Highland White Terrier - pies o nieskazitelnie białej sierści - ulubiony obiekt kampanii reklamowych. Uwieczniony na etykiecie whisky "Black and White", był także maskotką koncernu Renault. Ulubiony odtwórca psich ról w filmach reklamujących karmę dla psów firmy Cesar. Jego pysk zdobi opakowanie karmy tej firmy.
Cechy charakterystyczne (wg wzorca):
 1. Grupa: III FCI sekcja 2(teriery)
 2. Wzrost: 26 - 30 cm (idealny 28 cm)
 3. Głowa: czaszka lekko wypukła i stosunkowo szeroka, stop zaznaczony. Kufa dość krótka, w żadnym wypadku nie powinna być zbyt spiczasta. Szczęki mocne, zgryz idealny nożycowy. Uszy małe, trójkątne, u dorosłych psów bezwzględnie stojące. (Może się zdarzyć, że szceniak w momencie zakupu nie ma jeszcze stojących uszu. Jednak najpóźniej podczas wymiany zębów powinny stanąć.)
 4. Tułów:mocno zbudowany (pies-bardziej krępy, suka-delikatniejsza). Grzbiet prosty, zad solidny.
 5. Ogon:jak najbardziej prosty, nie cięty. Noszony dumnie (jak antenka!!). Powinien mierzyć 12-15cm.
 6. Szata: włos szorstki, podszerstek obfity.
 7. Umaszczenie: czysto białe.
 8. Nos, powieki i fafle muszą być dobrze pigmentowane tzn. w kolorze czarnym.
 9. Małżowina ucha i brzuszek lekko szare.
 10. Pożądane są także czarne opuszki i pazury.
Historia rasy: Pułkownik Malcolm miał carin terriera - rudo - brązowego pieska. Chodził z nim na polowania. Pewnego razu, gdy polowali, pułkownik pomylił sobie psa z lisem i zastrzelił swojego ulubieńca. Był bardzo zmartwiony. Stwierdził, że trzeba stworzyć nową rasę: wyeliminować rude osobniki i zostawić białe. Tak powstała ta rasa.
Ciekawostki związane z rasą West Highland White Terrier:
 1. Westiego hodowali m.in: Karol Darwin, Alfred Hitchcock i Pablo Picasso.
 2. Osobowość: energiczny, otwarty na świat, odważny, uczuciowy, pewny siebie, wszędzie dobrze się czuje. Jest ruchliwy, wierny i towarzyski. Lubi żarty i zabawy.
 3. Przywiązuje się do bliskich, lubi dzieci.
 4. Wygląda jak przytulanka, a tak naprawdę, to ma charakter!
 5. Był hodowany na szczury, lisy, borsuki.
Adres klubu sympatyków tej rasy:
Klub Teriera Związek Kynologiczny w Polsce
Oddział w Poznaniu, ul. św. Marcina 27
tel. 0-61 852 27 84
wtorek - piątek w godz. 10-19


Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.