-
Inne nazwy
Kraj patronacki
Wielka Brytania
Klasyfikacja
FCI: Grupa I, Sekcja 1
AKC:
ANKC:
CKC:
KC:
NZKC:
UKC:
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
Welsh corgi cardigan - jedna z ras psów.
Krótki rys historyczny:
Pochodzenie welsh corgi cardigana i Welsh Corgi Pembroke jest dla tych ras wspólne, najprawdopodobniej zostały sprowadzone przez Wikingów na wyspy Wielkiej Brytani
Użytkowość:
Psy wykorzystywane do pilnowania gospodarstw i dobytku, tępienia szkodników takich jak szczury, pełnią również funkcję psów zaganiających bydło.
Temperament:
Spokojniejsze od pembroke, ale równie towarzyskie i inteligentne.
Budowa:
Nieduży pies o krótkich nogach, ogon nie zawsze kopiowany.
Szata i umaszczenie:
Występuje duża ilość umaszczeń: pręgowane, tricolor, śniade, rude, marmurkowe. W Polsce najwięcej cardiganów ma umaszczenia pręgowane natomiast pojawiają się również marmurkowe oraz tricolorowe.
Wymiary:
- wysokość w kłębie: 30 cm;
- waga: 12 kg.
Utrzymanie:
Stosunkowo łatwa rasa w pielęgnowaniu sierści.
Popularność w Polsce:
To rasa psów bardzo mało znana w Polsce, szacuje się, że obecnie jest ich około 30 sztuk. Jednak mimo tak małej ilości nasz kraj stoi na wysokim poziomie hodowli.
Ciekawostki:

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.