Korporacja akademicka Welecja powstała w 1883 roku w Rydze w wyniku rozłamu w Arkonii. Welecja, w porównaniu z uważaną za arystokratyczną i konserwatywną Arkonią, uważana byłą za korporację bardziej demokratyczną, a nawet lewicową. Korporacja występuje pod odwróconymi i rozjaśnionymi barwami Arkonii: zielono-srebrno-niebieskimi, symbolizującymi nadzieję, wiedzę i przyjaźń. Dewiza Korporacji składa się z dwóch części Viribus unitis (z łac. wspólnymi siłami) i Suum cuique (z łac. każdemu to, co mu się należy). Po I wojnie światowej przeniosła się do Warszawy. W okresie PRL korporacja nie mogła prowadzić normalnej działalności na uczelniach. Pierwszych czterech fuksów zostało przyjętych do Welecji 20 marca 2002 roku. Pełna reaktywacja nastąpiła 29 marca 2003 roku podczas komerszu 120-lecia Korporacji.

Zasłużeni Weleci

Członkiem Welecji był między innymi:
Ludwik Garbowski - pionier polskiej fitopatologii i mykologii
Mirosław Gersdorf - twórca polskiego prawa spółdzielczego,
Tadeusz Gronowski - grafik, plakacista, twórca polskiej szkoły plakatu
Janusz Gumkowski - historyk zbrodnii hitlerowskich
Rudolf Gundlach - konstruktor broni pancernej,
Franciszek Lilpop - architekt
Ignacy Mościcki - chemik, Prezydent RP,
Bohdan Pniewski - architekt
Aleksander Rothert - prekursor elektrotechniki w Polsce
Leon Suzin - architekt
Józef Szanajca - architekt
Józef Tuliszkowski - pionier polskiego pożarnictwa
Edmund Załęski - pionier polskiej genetyki, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.