Wehrmacht - niemieckie siły zbrojne. Został utworzony w marcu 1935 roku i zastąpił Reichswehrę. W skład Wehrmachtu wchodziły wojska lądowe (Heer), lotnictwo (Luftwaffe) i marynarka wojenna (Kriegsmarine).
Do 1938 Naczelnym Dowódcą Wehrmachtu był minister wojny feldmarszałek Werner von Blomberg, a od 27 stycznia 1938 do 30 kwietnia 1945 Adolf Hitler, przy czym jednocześnie zostało utworzone stanowisko szefa Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu, które objął gen. Wilhelm Keitel.
W Wehrmachcie służyło na początku wojny blisko 4 mln, a w 1944 11 mln żołnierzy. Łącznie między 1939 i 1945 przez szeregi Wehrmachtu przewinęło się około 17 mln osób. Na wszystkich frontach drugiej wojny światowej zginęło około 4,7 mln żołnierzy Wehrmachtu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.