Waran z Komodo
Waran_z_Komodo -
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Gromada: gady
Podgromada: lepidozaury
Rząd: łuskonośne
Podrząd: jaszczurki
Rodzina: warany
Gatunek: Waran z Komodo
Nazwa systematyczna
Varanus komodoensis

Waran z Komodo (Varanus komodoensis) gatunek gada z rodziny waranów. To największa współcześnie żyjąca jaszczurka odkryta w 1910 r. Aby ją chronić założono w 1980 r. Park Narodowy Komodo.
Opis
Głowa duża i szeroka, szyja gruba i masywna, baryłkowaty tułów, ogon gruby u nasady a w dalszej części bocznie spłaszczony, równy połowie długości ciała. Ciało pokryte ziarnistymi łuskami. Grzbiet ciemno-brązowy pokryty czarnymi plamkami.
Rozmiary
Długość do 3 m
Masa ciała do 150 kg.
Biotop
Tereny z roślinnością krzewiastą i zadrzewione.
Pokarm
Większe kręgowce głównie ptaki i ssaki
Behawior
Aktywny w dzień a noc spędza w wygrzebanych przez siebie norach. Do upatrzonej zdobyczy zakrada się i wystarczy, że zrani zębami jelenia czy dziką świnię i może być spokojny o zdobycz gdyż w jego ślinie żyje ok. 50 różnych bakteri, które gdy dostaną się do krwi ofiary w ciągu kilku godzin uśmiercają ją. Waran tylko musi podążać tropem zranionego zwierzęcia. Na krótkim odcinku może biec z szybkością do 20 km/h
Rozmnażanie
Pomiędzy majem a sierpniem przebiegają gody a we wrześniu samice składają do wykopanych jam w ziemi po kilkanaście i więcej jaj o długości 12 cm w pergaminowatych osłonkach. Wylęgłe warany ważą ok. 100 g i mają 40 cm długości. potrzebują ok. pięciu lat by urosnąć do 2 metrów długości a mogą żyć do 30 lat.
Występowanie
Na należących do Indonezji wyspach Archipelagu Sundajskiego żyje ok. 6,000 waranów

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.