Walter Elias Disney (5 grudnia 1901-15 grudnia 1966), producent filmów animowanych, twórca amerykańskiego Disneylandu i wartej miliard dolarów korporacji.
Walter Elias Disney urodził się w Chicago, jako syn Eliasa Disneya i Flory Call. Imiona otrzymał po ojcu i jego bliskim przyjacielu (Walter Parr - kaznodzieja kościoła świętego Pawła). W roku 1906 rodzina Walta Disneya przeniosła się na farmę w pobliżu miasta Marceline w stanie Missouri. Farmę sprzedali w roku 1909 i zamieszkali w wynajętym domu aż do 1910 roku, kiedy to przeprowadzili się do Kansas City. Walt ukończył Benton School 18 czerwca 1917 roku. Podjął naukę w Kansas City Art School, lecz opuścił szkołę w wieku szestnastu lat, aby zostać ochotniczym kierowcą ambulansu w pierwszej wojnie światowej. W tym celu podał rok 1900 jako rok urodzenia. Był członkiem American Red Cross Ambulance Force do roku 1919.
(...)
W 1931 roku Walt Disney uzyskał honorowego Oskara za stworzenie postaci Myszki Miki. W 1938 Walt Disney uzyskał kolejnego honorowego Oskara za osiągnięcia przy tworzeniu filmu "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". W 1941 uzyskał honorowego Oskara Walt Disney, technicy dźwięku, wraz z RCA Manufacturing Company za realizację pełnometrażowego filmu animowanego "Fantazja".
Otrzymał również Oskary w roku 1953:
  • za pełnometrażowy film dokumentalny "The Living Desert"
  • za krótkometrażowy film dokumentalny "The Alaskan Eskimo"
  • za krótki film animowany "Toot, Whistle, Plunk and Boom"
  • za krótki film przyrodniczy (na dwóch rolkach) "Water Birds"
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.