Walezjusze (fr. Valois) - dynastia królów francuskich panująca w latach 1328-1589.
Dzieli się ona dwie linie dynastyczne: linię starszą Walezjuszy bezpośrednich i linię młodszą Orleańską (fr. Valois-Orleans-Angouleme)
Linia starsza obejmowała królów: Linia młodsza - Orleańska obejmowała królów: Dynastię Walezjuszy poprzedzali Karolingowie (768-987), od których zaczęła się historia państwa francuskiego, oraz Kapetyngowie (987-1328). Zaś po Walezjuszach nastała dynastia Burbonów, panująca w latach 1589-1830, z przerwą w okresie rewolucji francuskiej i napoleońskim.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.