Władysław Raczkiewicz (ur. 28 stycznia 1885 Kutaisi, Gruzja - zm. 9 czerwca 1947 Newark, Wielka Brytania) - polski polityk. W latach 1921, 1925-1926 i 1936 minister spraw wewnętrznych, 1930-1935 senator z listy Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem (BBWR) i marszałek senatu. W latach 1921-1939 wojewoda kolejno: nowogródzki, wileński, krakowski i pomorski. Od 1939 do 1947 prezydent Rzeczpospolitej Polskiej .

Nota biograficzna

Z wykształcenia prawnik przed I wojną światową pracował jako adwokat w Mińsku. W czasie wojny służył w armii rosyjskiej, w 1917 należał do organizatorów Naczelnego Polskiego Komitetu Wojskowego (Naczpol). Był zwolennikiem tworzenia polskich sił zbrojnych na terenie Rosji. W 1918 brał udział w obronie Mińska przed bolszewikami, w 1920 dowodził ochotniczym oddziałem kresowym walczącym o Wilno.
Początkowo zbliżony do endecji, w latach trzydziestych XX wieku związał się z sanacją. Od 1934 prezes Światowego Związku Polaków z Zagranicy. Po klęsce wrześniowej na podstawie artykułu 13 Konstytucji kwietniowej z 1935 mianowany następcą na stanowisku prezydenta przez Ignacego Mościckiego. Zrezygnował z części uprawnień prezydenckich na rzecz premiera rządu.
Przeciwny układowi Sikorski-Majski z 30 VII 1941, groził ustąpieniem z urzędu. Pod presją Anglików odwołał ze stanowiska Naczelnego Wodza generała Kazimierza Sosnkowskiego wobec jego nieprzejednanej postawy w sprawie granic wschodnich. Wbrew wcześniej dokonanym ustaleniom, przed śmiercią w swoim politycznym testamencie następcą mianował Augusta Zaleskiego. Odrzucenie uzgodnionego wcześniej kandydata, Tomasza Arciszewskiego z PPS, doprowadziło do secesji tej partii z rządu i spowodowało długotrwałe rozbicie emigracji polskiej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.