Władimir Władimirowicz Putin (ros. Владимир Владимирович Путин, ; urodzony 7 października 1952 r.), jest obecnym prezydentem Rosji.
Władimir Putin
Władimir_Putin -
Funkcja: Prezydent Rosji
Okres urzędowania: od 26 marca 2000
Poprzednik: Borys Jelcyn
Następca: nadal sprawuje urząd
Data urodzin: 7 października 1952
Miejsce urodzin: Leningrad (obecnie Sankt Petersburg
Żona prezydenta: Ludmiła Putin
Zawód: Prawnik
Partia polityczna: Jedna Rosja

Putin urodził się w Leningradzie (obecnie Sankt Petersburg). W roku 1975 ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie w Leningradzie. Jako oficer KGB pracował w latach 1975-1991 w Niemczech. Od lipca 1998 do sierpnia 1999 szef rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (sukcesorki KGB). W końcowym okresie prezydentury Borysa Jelcyna pełnił funkcję premiera (od sierpnia 1999 r.). Jako premier wprowadził ponownie wojska rosyjskie na terytorium Czeczenii. Po rezygnacji Jelcyna 31 grudnia 1999 r. - pełnił obowiązki prezydenta Rosji. Następnie został dwukrotnie wybrany na prezydenta Rosji: 26 marca 2000 r. i 14 marca 2004 roku.
Jego partia Jedna Rosja wygrała wybory parlamentarne w roku 2003.
W wyborach prezydenckich w 2004 roku zdobył aż 71% głosów. Nie rywalizował z nim żaden znaczący przeciwnik (m.in. partia komunistyczna wystawiła mało znanego Nikołaja Charitonowa), a największym problemem, z którym zmierzył się skutecznie Putin, było osiągnięcie 50-procentowej frekwencji (wymaganej do ważności wyborów). 7 maja 2004 został zaprzysiężony na drugą czteroletnią kadencję na stanowisku głowy państwa.
Putin pod wieloma względami nie jest typowym rosyjskim przywódcą: jest stosunkowo młody, nigdy nie pije alkoholu, lubi sport (od dzieciństwa ćwiczy judo), jest praktykującym członkiem kościoła prawosławnego, mówi biegle po niemiecku i angielsku. Jest żonaty i ma dwoje dzieci.
Putin czesto jest obiektem krytyki działaczy i organizacji na rzecz praw człowieka, głównie ze względu na jego politykę względem Czeczenii (polityka ta doprowadziła w tamtym regionie do katastrofy humanitarnej).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.