Włókowanie - jeden z elementów uprawy roli, zabieg agrotechniczny polegający na ciągnięciu po powierzchni pola metalowej lub dawniej drewnianej belki lub zespołu belek. Działa na glebę najpłycej ze wszystkich sposobów upraw roli. Wyrównuje powierzchnię gleby, kruszy powstające zimą zaskorupienie, ugniata glebę, niszczy drobne kiełkujące chwasty. Nie rozbija brył, tylko wciska je w powierzchnię gleby. Jest to prymitywny sposób uprawy roli i rzadko stosowany obecnie jako samodzielna uprawa, ale lekka włóka bywa często stosowana w agregatach uprawowych. Włókowanie może być z powodzeniem zastąpione przez dające znacznie więcej korzyści bronowanie. W tradycyjnej uprawie roli był to pierwszy zabieg stosowany po orce, a w przypadku orki zimowej na wiosnę. Niemniej jednak włókowanie może okazać się bardzo przydatne w uprawie roli wczesną wiosną. Włókowanie może być stosowane wiosną na pastwiskach i łąkach, jako uprawa przyspieszająca wzrost traw i powodująca wyrównanie powierzchni poprzez likwidację kretowisk i innych nierówności.
Zalety włókowania:
  • można wykonać tę uprawę wczesną wiosną po ustąpieniu pokrywy śnieżnej i tym samym przyśpieszyć ogrzewanie się roli,
  • pobudza nasiona chwastów do kiełkowania, co powoduje że można je wcześniej zniszczyć,
  • zmniejsza szybkość parowania wody z gleby.
Wady włókowania:
  • może powodować wtórne zaskorupianie się roli,
  • nie jest skuteczna na glebach piaszczystych,
  • daje krótkotrwały efekt - od kilku do kilkunastu dni.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.