Vidzeme (łot. Śródziemie; czasami Liwonia - ziemia Liwów) - jedna z czterech krain historycznych składających się na współczesną Łotwę, leży w jej środkowej i północnej części na prawy brzegu Dźwiny na północ od Rygi.
Zamieszkana przez bałtyjsko-ugrofińskie plemię Liwów. W XIII wieku podbita przez niemiecki Zakon Kawalerów Mieczowych i biskupstwo Rygi. Po sekularyzacji w XVI wieku znalazła się w granicach Rzeczpospolitej Obojga Narodów jako wspólna domena Korony i Wlk. Księstwa.
W 1578 zdobyta przez cara Iwana IV Groźnego, jednak odbita przez wojska Batorego. Pozostała przy Rzeczpospolitej po rozejmie 1582 w Jamie Zapolskim.
W wyniku wojen polsko-szwedzkich w 1621–1629 zajęta przez Szwedów, którzy wcześniej posiadali jedynie północną część dzisiejszej Estonii. W wyniku pokoju w Oliwie (1660) przeszła na stałe w ręce szwedzkie. Ustanowiona wówczas granica stanowi do dziś tradycyjne rubieże Vidzeme.
Po wojnie rosyjsko-szwedzkiej w 1721 wg zapisów pokoju w Nystad przeszła pod panowanie Piotra I, cara Rosji. W czasie Rewolucji Rosyjskiej z jej terenów operowała atakująca Piotrogród biała armia gen. Judenicza.
Od 1921 roku w składzie niepodległej Łotwy.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.