Urugwaj (hiszp. Rio Uruguay; port. Rio Uruguai) - rzeka w Ameryce Południowej. Jej długość wynosi 2200 km, a powierzchnia dorzecza 307 tys. km²
Jej źródła znajdują się w południowej części Wyżyny Brazylijskiej w górach Serra do Mar, w odległości zaledwie kilkudziesięciu kilometrów od wybrzeża Oceanu Atlantyckiegp. Płynąc dalej w głąb kontynentu, wyznacza granicę między brazylijskim stan Santa Catarina i Rio Grande do Sul, a później granicę państwową między Argentyną a Brazylią i Urugwaj. Uchodzi do Oceanu Atlantyckiego, gdzie wraz z rzeką Paraną tworzy estuarium Rio de la Plata. Ważniejsze dopływy to Negro i Ibicuí.
Rzeka Urugwaj jest żeglowna od miasta Salto, dla statków morskich dostępna jest do miasta Paysandú. Ważniejsze miasta nad rzeką Urugwaj to: Uruguaiana, Concordia, Salto, Paysandú, Concepción del Uruguay.
Nazwa rzeki to zniekształcona przez Hiszpanów nazwa w języku guarani, a która znaczy tyle co "rzeka malowanych ptaków".
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.