Ustrojem politycznym Urugwaju jest republika. Głową państwa jest wybierany co 5 lat w powszechnych wyborach prezydent.
Geografia
Urugwaj jest w większości położony na nizinie. Graniczy tylko z dwoma państwami: Brazylią od północy i Argentyną od zachodu.
Historia
Urugwaj proklamował niepodległość po prawie 150 latach panowania hiszpańskiego i portugalskiego, w roku 1825. Niepodległość została uznana przez Brazylię traktatem z Rio de Janeiro w 1828. W 1973 nastąpił pucz wojskowy, który zakończył wieloletni okres rządów liberalnych, a Urugwaj na 12 lat stał się dyktaturą. Kraj opuściło wtedy 400 tys. obywateli, z których większość później powróciła.
Gospodarka
Nizinny obszar Urugwaju wykorzystuje się pod hodowlę bydła i owiec. Urugwaj jest drugim na świecie eksporterem wełny. Turystyka i obsługa bankowa podmiotów zagranicznych są znaczącymi źródłami wpływów dewizowych.
Ludność
liczba ludności: 31670000
gęstość zaludnienia: 17os./km
Kultura
Podstawowe informacje o kulturze i odsyłacz do artykuły o kulturze kraju
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz
autorów.
Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.