Urodziny to zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) rocznicy dnia, w którym ktoś się urodził. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi.
Obchodzenie urodzin wywodzi się z religii starożytnego Rzymu, jest to święto ku czci geniusza. Z tego powodu było pierwotnie tępione przez chrześcijan, którzy zamiast tego woleli obchodzić imieniny.
Tradycyjnym elementem obchodów urodzin w kulturze europejskiej jest tort urodzinowy, który ozdobiony jest specjalnymi świeczkami w liczbie odpowiadającej wiekowi solenizanta. Solenizant ma za zadanie zdmuchnąć świeczki, najlepiej wszystkie za jednym razem. Innym zwyczajem jest śpiewanie solenizantowi specjalnej piosenki - w Polsce jest to "Sto lat".
W Polsce, gdzie tradycyjnie obchodzi się imieniny, urodziny są zwyczajem mniej popularnym w przypadku osób dorosłych. Obchodzono je jednak zawsze w przypadku dzieci oraz osób starszych (powyżej ok. 70 lat, aczkolwiek tutaj zwyczaje są bardzo różne w poszczególnych rodzinach). Ostatnio wraz z postępującą globalizacją obchodzenie urodzin także przez osoby dorosłe staje się coraz popularniejsze.
Urodziny niektórych postaci historycznych są obchodzone jako święta.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.