Urdu (urdū / ﻭﺩﺭﺍ) to język indoeuropejski używany obecnie przez ponad 50 milionow ludzi na subkontynencie Indyjskim i przez ponad milion osób zamieszkujących poza Azją. W 1947 po uzyskaniu niepodległości przez Pakistan (nazwa też wywodzi się z tego języka: pakistan w urdu oznacza kraj ludzi czystego ducha), urdu stał się tam językiem urzędowym. Jest to jeden z 18 języków konstytucyjnych Indii.
Początki języka datowane są na XII-XIII wiek. Od końca XVI wieku urdu stosuje zapis w zmodyfikowanym alfabecie arabskim.
Urdu zawiera wiele zapożyczeń z języka arabskiego, perskiego, tureckiego oraz paszto. Sama nazwa języka wywodzi się od tureckiego słowa orda oznaczającego koszary.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.