Ur to starożytne miasto-państwo założone w południowej Mezopotamii przez Sumerów. Było ono wymieniane w Starym Testamencie, między innymi jako miasto rodzinne Abrahama.
Początki miasta Ur sięgają około 5000 roku p.n.e. Później przechodziło ono różne koleje losu:
  • w III tysiącleciu p.n.e. popadła w okresową zależność od miast Lagasz i Ummy
  • około roku 2340 p.n.e. zostało podbite przez Sargona I Wielkiego i weszło w skład Akadu
Szczyt rozwoju Ur przypada na XXI-XX wiek p.n.e. W pierwszej połowie XVIII wieku p.n.e. zostało włączone do Babilonii. Około roku 550 p.n.e. miato Ur zaczęło chylić się ku upadkowi. Być może spowodowane było to problemami z dostępem do wody, gdy rzeka zmieniła koryto. Wydaje się być pewne, że po roku 550 p.n.e. Ur było już niezamieszkałe.
Wiele naszych informacji i świadectw materialnych pochodzi z prac wykopaliskowych prowadzonych w połowie XIX wieku i w pierwszej połowie XX wieku. Odkryto wówczas ziggurat i pozostałości po pałacu władcy. Prace wykopaliskowe prowadzone w latach 1922-1934 zostały sfinansowane przez The British Museum i Uniwersytet Pensylwanii i były prowadzone przez archeologa Sir Charlesa Leonarda Woolley'a.
W czasach starożytnych Ur znajdowało się u ujścia Tygrys i Eufratu do morza. W ciągu kilku tysięcy lat gromadzenie się osadowego materiału w delcie tych rzek sprawiło, że miejsce to jest znacznie oddalone od morza. Obecnie miejsce, gdzie znajdowało się Ur, leży w południowym Iraku na około 18 km na południowy-zachód od miasta An-Nasirija i nazywa się Tall al-Mukajjar.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.