Uproszczone pismo chińskie to odmiana pisma chińskiego w którym znaki zostały uproszczone, co zatarło wiele pierwotnych zależności między znakami - dwa różne tradycyjne znaki często przechodzą w jeden uproszczony, a podobne przechodzą w całkiem różne.
Uproszczenia dokonano w Chińskiej Republice Ludowej w latach 50. XX wieku. Celem reformy było ułatwienie nauki pisma i walka z analfabetyzmem. Modyfikując ok. 50 proc. najbardziej skomplikowanych z używanych dotąd znaków cel ten osiągnięto. Pismo uproszczone używane jest także w Singapurze.
Pismo tradycjne, takie jak przed reformą, używane jest w Republice Chińskiej , Hongkongu i Makao. Spotkać się z nim można także w Chinach kontynentalnych. Ponieważ uważane jest za bardziej eleganckie, używane jest m.in. w kaligrafii (dziedzina sztuki) i różnego rodzaju prestiżowych wydawnictwach.
Przykład uproszczonego pisma:
波兰位于欧洲中部,西与德国为邻,南与捷克、斯洛伐克接壤,东邻俄罗斯、立陶宛、白俄罗斯、乌克兰,北濒波罗的海。
Tłumaczenie: Polska położona jest w Europie Środkowej, na zachodzie sąsiaduje z Niemcami, na południu - z Czechami i Słowacją, na wschodzie z Rosją, Litwą, Białorusią, Ukrainą, a od północy przylega do Morza Bałtyckiego.
Przykłady uproszczeń:
  • "koń" (czyt. ma3 *), tradycyjny:; uproszczony:;
  • "słuchać" (czyt. ting1), tradycyjny:; uproszczony:;
  • "książka" (czyt. shu1), tradycyjny:; uproszczony:;
  • "sztuka" (czyt. szu4), tradycyjny:; uproszczony:;
* - cyfra oznacza jeden z czterech tonów dialektu mandaryńskiego
Niektóre znaki uproszczone mają taką samą postać jak niektóre tradycyjne, np.: 兒 (er2) uproszczono do 儿. Ten ostatni znak istniał w chińszczyznie zanim uproszczono znak 兒. Wymawiany był (i jest) jako ren2 i znaczył człowiek, osoba.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.