Universi Dominici Gregis - pełny tytuł: Konstytucja Apostolska Universi Dominici Gregis o wakacie Stolicy Apostolskiej i wyborze biskupa rzymskiego.
Promulgowana przez Jana Pawła II 22 lutego 1996 reguluje czynności przeprowadzane po śmierci papieża związane z jego pogrzebem oraz wyborem następcy. W konstytucji tej zakazane jest nagrywanie chorego papieża leżącego w łóżku oraz jego zwłok aż do momentu wystawienia w szatach pontyfikalnych w Bazylice św. Piotra. Za zezwoleniem kardynała kamerlinga możliwe jest wcześniejsze filmowanie ciała zmarłego papieża, ale wyłącznie w szatach pontyfikalnych.
Konstytucja ta określa też zasady, na jakich przeprowadza się konklawe. Do wyboru nowego papieża potrzeba dwóch trzecich głosów elektorów - kardynałów, którzy nie ukończyli 80 roku życia.

Link zewnętrzny

Pełny tekst Konstytucji Apostolskiej UNIVERSI DOMINICI GREGIS
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.