Uluru -
Ayers Rock o świcie
Uluru -
Ayers Rock o zachodzie słońca
Uluru -
na skale Uluru ang.Ayers Rock w okolicy źródła
Uluru, Oolora (znana także pod nazwą ang. Ayers Rock) – formacja skalna w centralnej części Australii, Terytorium Północne. Znajduje się w parku narodowym Uluru-Kata Tjuta, niedaleko miasteczka Yulara, 400 km na południowy zachód od Alice Springs. Jest to drugi co do wielkości monolit kamienny na świecie (największy Mount Augustus także znajduje się w Australii); ma ponad 318 m wysokości i 8 km obwodu, jest zagłębiony w ziemi na ponad 2,5 km. Po raz pierwszy opisany przez podróżnika Ernesta Gilesa w 1872 roku jako "zadziwiający kamyk" (ang. the remarkable pebble).
Zbudowana z prekambryjskich piaskowców w domieszkami różnych minerałów, Uluru wydaje się zmieniać kolory w zależności od padającego światła, szczególnie piękna jest o wschodzie i zachodzie słońca. Czerwonawy kolor skały spowodowany jest oksydacją.
Jest to święte miejsce dla miejscowych aborygenów, w jaskiniach u podnóża skały znajduje się wiele malowideł ściennych. Nazwa „Ayers Rocks” została nadana przez europejskich osadników na cześć premiera Australii Południowej Henryka Ayersa. Tradycyjną, aborygeńską nazwą jest „Uluru” i od lat 80. XX w. jest to oficjalna nazwa tej skały, choć wiele osób, szczególnie nieaustralijczyków, nadal nazywa ją Ayers Rock.
W 1985 rząd Australii oddał prawo własności Uluru miejscowym aborygenom, plemię Anangu, które oddało ją rządowi w 99-letnię dzierżawę jako park narodowy ang. Uluru - Kata Tjuta National Park. Wjazd dla turystów na teren parku jest płatny (około 20 dolarów australijskich za samochód
.
Jest niezwykle popularną atrakcją turystyczną, corocznie odwiedzana przez wiele tysięcy gości. Dla pragnących wejść na szczyt góry, zainstalowano poręcz z grubej liny, ale samo podejście jest bardzo strome i wiele osób rezygnuje z wejścia już w drodze. Prawie każdego roku na Uluru ginie kilka osób w trakcie wchodzenia na nią, najczęściej na wskutek poślizgnięcia lub na atak serca. Największą atrakcję dla turystów stanowi obserwowanie skały Uluru o zachodzie słońca oraz o wschodzie słońca. Gromadzą się oni na miejscach widokowych gdzie przez parę godzin piknikują. Do dobrego tonu należy otworzyć butelkę szampana w momencie gdy słońce zachodzi i przestaje oświetlać skałę. Większość turystów przylatuje samolotami na położone w pobliżu skały lotnisko, ogląda Uluru o zachodzie i wschodzie słońca. W pobliżu jest też kompleks hoteli i kempingów oraz restauracji.
Dla Anangu Uluru jest świętym miejscem i woleliby oni aby turyści nie wchodzili na górę. Nie istnieje oficjalny zakaz, ale przebywający pod góra aborygeni często starają się przekonywać turystów aby oni respektowali ich zwyczaj. Zakazane jest natomiast fotografowanie niektórych fragmentów skały.
W pobliżu zespól skalny Kata Tjuta którego wygląd z oddali przypomina leżącą kobietę.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.