Ulrich Zwingli (1484-1531), szwajcarski teolog i humanista, jeden z głównych twórców reformacji. Po wystąpieniu z Kościoła w 1523 roku rozpoczął organizację wspólnoty protestanckiej w Zurychu.
Zginął w walce ze szwajcarskimi katolikami, w bitwie pod Kapell w roku 1534, jego poglądy wywarły wpływ na kalwinizm. Działalnośc Ulricha Zwingliego przyniosła początki reformacji w Szwajcarii. W katedrze w Zurichu głosił on kazania nawołujace do zniesienia mszy świętej, usunięcia z kościołów ołtarzy i obrazów, uznania Pisma Świętego z jedyne źródło wiary, do wprowadzenia jezyka narodowego do liturgii oraz sekularyzacji majatków zakonnych, których bogactwa miały być przeznaczone na pomoc biednym i rozwój szkolnictwa. Największych zwolenników znalazł w: Bazylei, Berno i Zurichu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.