Ulaanbaatar czyli Ułan Bator to stolica Mongolii. W 1998 roku populacja tego miasta wynosiła ok. 650 tys. ludzi. Ułan Bator położone jest w środkowo-wschodniej części Mongolii, nad rzeką Tuul, w dolinie u stóp góry Bogdo Uul.
Ułan_Bator -
1649 roku w miejscu obecnego Ułan Bator założono miasto o nazwie Urga skupione wokół klasztoru. Urga prosperowała dobrze, zwłaszcza w XIX wieku jako centrum handlowe na szlaku herbacianym poprowadzonym pomiędzy Chinami i Rosją. W 1911 Mongolia proklamowała autonomię, zaś w 1924 ogłosiła niepodległość. Wtedy Urga została przemianowana na Ulaanbaatar (co w języku mongolskim oznacza "czerwonego bohatera" - nazwę tę wymyślono w hołdzie bohaterowi narodowemu Sukbaatarowi, który oddzielił Mongolię od Chin i poprosił Armię Czerwoną o pomoc). Miasto zostało stolicą Mongolii.
Pod Ułan Bator mieści się międzynarodowe lotnisko Buyant Ukha, które jest połączone z głównymi miastami Mongolii, a także z Koleją Transsyberyjską i chińską siecią autostrad i kolei. Jedyny uniwersytet w Mongolii, jak również historyczna biblioteka, zawierająca stare manuskrypty mongolskie, chińskie i tybetańskie mieszczą się właśnie w Ułan Bator.

External links

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.