Tyrol to kraina historyczna w Alpach Wschodnich, w dolinie górnego Innu, górnej Adygi oraz górnej Drawy.

HISTORIA

W średniowieczu samodzielne hrabstwo wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego; od 1363 w posiadaniu Habsburgów; 1805–1814 w Bawarii; w roku 1814 ponownie włączony do Austrii.
Po pierwszej wojnie światowej 1919 Południowy Tyrol (położony na południe od Brenneru) przyłączono w ramach układu pokojowego z St. Germain do Włoch (Trydent-Górna Adyga).
Dojście Mussoliniego do władzy spowodowało przymusową italianizację Południowego Tyrolu (zakaz używania języka niemieckiego, przymusowe przesiedlenia i inne szykany stowane w odniesieniu do rdzennej ludności).
Polityka narodowościowa kontynuowana początkowo przez władze włoskie po II wojnie światowej spowodowała czynny opór miejscowej ludności i związane z tym represje władz. Sytuacja w Południowym Tyrolu przez wiele lat stanowiła przedmiot sporu włosko- austriackiego.
W latach 1946 i 1969 podpisano porozumienia regulujące uprawnienia kulturalne ludności niemieckojęzycznej. W ich wyniku parlament włoski zatwierdził Statut Autonomiczny Prowincji Bozen zwany też `Pakietem', w którym zagwarantowano zrównanie praw języka włoskiego i niemieckiego, dwujęzyczność napisów w miejscach publicznych, nauczanie w języku niemieckim w szkołach, możliwość tworzenia niemieckojęzycznych instytucji kulturalnych.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.