Tymbark - miejscowość (siedziba gminy) w województwie małopolskim, powiecie limanowskim, niespełna 80 km na południowy wschód od Krakowa drogą przez Myślenice i Mszanę Dolną oraz w odległości 10 km na zachód od Limanowej, oraz przy linii kolejowej Nowy Sącz - Chabówka. Położona jest na wysokości 427 m n.p.m., w centralnej części Beskidu Wyspowego.
W roku 1353 na terenie dzisiejszego Tymbarku powstała parafia, erygowana przez króla Kazimierza Wielkiego który następnie w 1357 zezwolił na ulokowanie tu miasta Jodłowa Góra (niem. Tannenberg - w ten sposób utworzono później nazwę dzisiejszą). Prawa miejskie Tymbark stracił w 1934.
W dziewiętnastowiecznym kościele parafialnym w Tymbarku znajduje się zabytkowa sygnaturka "Katarzyna" z roku 1349, dzwon "Urban" z 1536, kamienna chrzcielnica z 1541 i siedemnastowieczny obraz świętej Anny Samotrzeć.

Gmina Tymbark

Powierzchnia gminy Tymbark wynosi 3264 ha, zamieszkała jest przez około 6 tysięcy osób. Gmina graniczy z gminą Jodłownik (od północy), z gminą Limanowa (od wschodu i północy), z gminą Słopnice (od południa) i z gminą Dobra (od zachodu); składa się z pięciu sołectw: Tymbark, Podłopień, Piekiełko, Zamieście i Zawadka.
Cały obszar gminy znajduje się w zlewisku potoków Łososinki i Słopniczanki, należących - poprzez rzekę Łososinę - do lewostronnego systemu rzecznego Dunajca, prawego dopływu Wisły. Łososina jest obecnie bardzo zanieczyszczona (wody jej nie mieszczą się w żadnej z klas czystości), choć nazwę swą bierze od pływających w niej niegdyś łososi, których tarliska znajdowały się w potokach źródliskowych na północnych zboczach gór Jasień i Mogielnica.
Gmina mieści się w terenie górzystym, o nachyleniu zboczy do kilkunastu stopni, a jej gleby (w większości brunatne i mady) zaliczane są do IV i V klasy jakości, są trudne do uprawy i nie są zbyt urodzajne.

"Tymbark" S.A.

Obecnie Tymbark znany jest z przetwórni owocowo-warzywnej (uruchomionej w 1936 jako Spółdzielnia Owocarska, w 1950 upaństwowionej, a w 1995 przekształconej w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, obecnie pod nazwą Podhalańskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego "Tymbark" S.A.), znaczącego w Polsce producenta soków owocowych i warzywnych, a także dżemów, marmolad i owocowych win.


Link zewnętrzny:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.