Tuvalu jest państwem położonym na Oceanie Spokojnym w zachodniej Polinezji (na północ od Fidżi), Tuvalu tworzy archipelag Wysp Ellice (Lagunowych). br /> Mieszkańcy Tuwalu zajmują się rolnictwem (uprawa palmą kokosową - eksport kopry, batatów, jamu), rybołówstwem i tradycyjnym rzemiosłem (wyroby plecionkarskie, naszyjniki z muszli).
Wyspy Ellice zostały odkryte w 1819 roku. Od 1892 stanowiły protektorat brytyjski, w latach 1916-76 wchodziły w skład brytyjskiej kolonii Wyspy Gilberta i Lagunowe. W roku 1976 Wyspy Ellice wydzieliły się jako samodzielna kolonia, a 2 lata później ogłosiły swą niezależność od Wielkiej Brytanii i zmieniły nazwę na Tuvalu (po polsku właściwa jest pisownia Tuwalu).
W rezultacie ocieplania się klimatu i związanego z tym podniesienia się poziomu oceanu, (w minionym stuleciu wzrost o blisko 20 centymetrów), mieszkańcy Tuwalu zostaną prawdopodobnie wkrótce ewakuowani do Nowej Zelandii, ponieważ najwyższy punkt wysp wynosi zaledwie 4,5 metra n.p.m. Według badań ONZ ma to nastąpić do 2050 r. Aby temu zapobiec podjęto akcję zalesiania (szybko rosnące drzewa i krzewy mają umocnić wybrzeża).
Linki: Tuwalu w portalu Oceania.stosunki.pl
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.