Turyn
Region Piemont
Obszar 163 km²
Ludność:
-aglomeracja
947 tys. (2004)
2,2 mln. (2004)
Numer kierunkowy 0039/11
Szerokość Geograficzna 45°04'N
Długość Geograficzna 7°40'E
Czas lokalny: Warszawa: 12:00
Turyn: 12:00
Strona internetowa miasta

Turyn to miasto w północno-zachodnich Włoszech, nad rzeką Pad.
Ważny region przemysłowy z siedzibą koncernu Fiat.
Historia
Nazwa miasta pochodzi od celtyckiego słowa Tau oznaczającego góry. Turyn jest głównym ośrodkiem Piemontu, znanego ze znakomitej kuchni i wina. Od 1574 roku stolica regionu rządzonego przez dynastię sabaudzką od XI wieku. Książęta sprawowali władzę absolutną, a system oświatowy powierzyli jednostronnym jezuitom. Uzyskali tytuł królewski w 1713 roku. Monumentalna architektura Turynu to pozostałość po ich działalności. Turyn, wraz z Piemontem odegrał znaczącą rolę w procesie jednoczenia kraju. W 1870 roku, po zjednoczeniu Włoch przeniesiono stolicę do Rzymu. Miastem rządziła piemoncka arystokracja. Spokój ich okazałych pałaców zburzyła najpierw pierwsza wojna światowa, a po niej strajki i działalność włoskiej partii komunistycznej. Po drugiej wojnie światowej życie miasta skupiało się głównie wokół koncernu Fiata. Dziś rodzina właścicieli fabryki, i nie tylko, należy do najbardziej wpływowych we Włoszech. A po dawnych władcach Turynu pozostały eleganckie barokowo aleje, wyniosłe pałace, bogate kościoły i kolekcje malarstwa.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.