Tukidydes z Aten (urodzony ok. 460 p.n.e. - zmarł między 404-393 p.n.e.) grecki historyk.
Pochodził z zamożnej rodziny artystokratycznej. W czasie wojny peloponeskiej był od 424 p.n.e. jednym z dowódców. Gdy nie udało mu się obronić Amfipolis, udał się na dobrowolne wygnanie.
Jego głównym dziełem jest monografia Wojna Peloponeska, która opisywała jej dzieje do roku 411 p.n.e. Było ono pilnie czytywane w starożytności, potem, na skutek upadku cesarstwa rzymskiego i związanej z tym ruiny cywilizacyjnej, poszło na zachodzie w zapomnienie. Jego znajomośc przetrwała za to w cesarstwie bizantyjskim. W XV wieku, na skutek napływu uciekinierów ze zdobytego przez Turków Konstantynopola, pojawiło się we Florencji i Wenecji, następnie zostało przetłumaczone na łacinę i wydane drukiem w roku 1502.
Wojna peloponeska jest obecnie cennym źródłem historycznym, miała też duży wkład we współczesną historiografię.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.