Trzej Królowie to w tradycji chrześcijańskiej trzej Mędrcy ze Wschodu: Kacper, Melchior i Baltazar którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon narodzonemu Jezusowi.
O Trzech Królach opowiada Ewangelia według świętego Mateusza:
Wkrótce po narodzinach Jezusa do Jerozolimy przybyli trzej Mędrcy. Mówili o nowo narodzonym królu żydowskim, któremu chcieli złożyć hołd. Ale nikt nie wiedział, gdzie przyszedł on na świat. Zgodnie z przepowiednią, mędrcy szli za gwiazdą, która miała wskazać miejsce tego niezwykłego wydarzenia. Będąc w Jerozolimie, udali się na dwór królewski. Ale ani panujący Herod, ani uczeni nie potrafili powiedzieć, gdzie narodził się nowy król. Herod, w obawie, że Dziecię odbierze mu tron, postanowił je zabić. Dlatego poprosił Mędrców, aby w drodze powrotnej wstąpili na jego dwór i powiedzieli, gdzie przybył na świat ten, który jest nazwany nowym królem. Trzej Królowie odnaleźli Dzieciątko w Betlejem; ofiarowali mu złoto, mirrę i kadzidło, dary, będące symbolem panowania. Ale nie wracali już do Heroda; sen, który im się przyśnił, nakazywał im, aby inną drogą powrócili do swych krajów.
Pamiątką tej historii jest liturgiczna uroczystość Objawienia Pańskiego, w Polsce nazywana też świętem Trzech Króli. Obchodzona jest 6 stycznia. W kościołach obrządku wschodniego, grekokatolickim i prawosławnym, w tym dniu przypada Boże Narodzenie.
Data 6 stycznia w pierwszych wiekach chrześcijaństwa wyznaczała początek roku liturgicznego, dla podkreślenia, że Melchior, Kacper i Baltazar byli przedstawicielami ludów, do których zgodnie z tradycją przyszedł Jezus, aczkolwiek nie znana jest bliżej ich narodowość, określa się ich jedynie Mędrcami ze Wschodu.
Zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach, kredą poświęconą podczas mszy odprawianej tego dnia, pisze się K+M+B (od pierwszych liter imion Mędrców) oraz datę bieżącego roku. Doroczna wizyta księdza (zwana popularnie kolędą) nawiązuje do odwiedzin Trzech Króli i powinna odbywać się właśnie w tym dniu, co ze względów praktycznych nie jest możliwe.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.