Trzecia wojna Greków z Persami miała miejsce w latach 334-327 p.n.e.
Trzecią wojnę poprzedzały: powstanie jońskie w latach 499-494 p.n.e., wojna 490 p.n.e. z bitwą pod Maratonem oraz długa wojna z lat 480-449 p.n.e. z bitwami pod Platejami, Salaminą i Termopilami.
Po śmierci Filipa II na tronie macedońskim zasiadł jego syn Aleksander Macedoński. Władca szybko ujarzmił zbuntowane państwa greckie i skierował się przeciwko Persji.
Wyprawa Aleksandra miała być odpowiedzią na wyprawę Kserksesa przeciwko Grecji. Persją rządził wówczas Dariusz III, który objął tron w wyniku licznych intryg dworskich. W 334 p.n.e. Aleksander na czele armii inwazyjnej przedostał się przez Cieśninę Hellespont i wkroczył na ziemie perskie. Persowie szybko wydali Aleksandrowi bitwę. Doszło do niej nad rzeką Granik w 334 roku p.n.e. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Macedończyków.
Latem 333 p.n.e. doszło do kolejnej bitwy pod Issos. Także i ta bitwa zakończyła się zwycięstwem Aleksandra. Dariusz III zaproponował Aleksandrowi pokój, jednak ten zdecydował się kontynuować wojnę. Zimą 333/332 p.n.e. w ręce króla dostały się Palestyna, Fenicja i Syria.
Dariusz próbował zatrzymać pochód króla macedońskiego. Do decydującej bitwy doszło nad Gaugamelą w 331 p.n.e. Zwycięstwo Aleksandra otworzyło mu ostatecznie drogę do Persji.
Wkrótce Dariusz III został obalony i zamordowany na zlecenie swego krewnego Artakserksesa V.
W wyniku trzeciej wojny perskiej państwo Achemenidów zostało podbite przez Aleksandra Macedońskiego a po jego śmierci podzielone między diadochów.

Najważniejsze wydarzenia trzeciej wojny Greków z Persami (334-327 p.n.e.)

  • 335 p.n.e. Zdobycie Teb- kampania grecka Aleksandra
  • 334 p.n.e. Bitwa pod Granikiem
  • 333 p.n.e. Bitwa pod Issos
  • 332 p.n.e. Zdobycie Tyru
  • 331 p.n.e. Bitwa pod Megalopolis (Zwycięstwo Greków i Macedończyków - 40000 ludzi pod wodzą Antipatra nad Peloponezyjczykami - 22000 ludzi - 6000 zabitych pod Agrisem (poniósł śmierć)
  • 331 p.n.e. Bitwa pod Gaugamelą
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.