Trzecia wojna angielsko-holenderska 1672-1674.
W roku 1672 Anglia opowiedziała się zbrojnie po stronie Francji w wojnie francusko-holenderskiej (1672-1679), za co król Francji Ludwik XIV odpłacił się królowi angielskiemu znaczną kwotą.
Jednak pomimo przewagi militarnej sprzymierzonych, flocie holenderskiej pod wodzą admirała de Ruytera udało się zepchnąć angielską flotę w kierunku Tamizy. Dodatkowo, w roku 1673 de Ruyter skutecznie obronił francuskie ataki na konwój holenderski płynący z Indii Wschodnich. W tym samym roku Holendrzy zdobyli Nowy Jork, New Jersey i Long Island.
W 1674 r. Anglia wycofała się ze wspierania w wojnie strony francuskiej. Parlament angielski zaprzestał wydawania środków na flotę, co skłoniło króla angielskiego do podpisania 19 lutego 1674 roku układu pokojowego w Westminster. Na mocy układu, Holandia zwróciła Anglikom zagarnięte tereny w Ameryce Północnej.
Wydarzenia 3 wojny angielsko-holenderskiej
  • 1672 Bitwa morska pod Solebay
  • 1673 Bitwa morska pod Schoneveld
  • 1673 Bitwa morska pod Texel
Zobacz też
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.