Co to trymowanie?

Trymowanie polega na usuwaniu martwej sierści psa. Trymowanie poprawia jakość sierści - usztywnia ją, zmniejsza wzrost podszerstka, poprawia kolor, a także eliminuje problem sierści w domu, ponieważ pies wytrymowany nie gubi sierści (tylko te rasy, które są przeznaczone do tego typu zabiegów).

Czy to boli?

Wbrew opiniom niektórych ludzi trymowanie nie jest zabiegiem bolesnym. Wyrywamy martwą sierść, która po pewnym czasie i tak by sama wypadła (albo zostanie i nie będzie pozwalała na wzrost nowej sierści), a w miejsce jej rośnie zdrowy włos.

Jak trymować?

Do tego zabiegu potrzebujemy nozyka trymerskiego, który na pewno dostaniemy w sklepie zoologicznym przeznaczonym dla psów/zwierząt domowych. Nożykiem posługujemy sie prawie tak samo jak grzebieniem, z jedną różnicą - nie rozczesujemy włosa, tylko przejeżdżamy po nim trymerem pojedyńczymi długimi ruchami, tak jakbyśmy malowali kreskę. Trymujemy zawsze z kierunkiem włosa.
Możemy również użyć gumowego naparstka i trymować pieska ręcznie. W tym wypadku skubieny sierść miejsce po miejscu.
Gdy pies próbuje gryźć ręce, lub nożyk, trzeba to od razu ukrucić stanowczym NIE. Po jakimś czasie zrozumie i polubi trymowanie.

Jak często trymować?

Zależy to przede wszystkim od wypadania włosa. Zeby to sprawdzić: łapiemy w dwa palce kłębek sierści i lekko pociągamy. Jeśli nie wyjdzie ani jeden włosek - nie zabieramy sie za trymowanie, jeśli zostanie całkiem sporo sierści warto pieska wytrymować.
Inny sposób to po prostu obserwowanie ile mamy sierści na dywanach i fotelach (jeśli pies po nich chodzi). Jeśli zaczyna sie pojawiać bierzemy sie za trymowanie.

Jakie rasy sie trymuje?

Przewodzącą rasą, jeśli chodzi o trymowanie jest sznaucer miniaturowy, średni i sznaucer olbrzym. Temu zabiegowi poddaje się także większość psów szorstkowłosych.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.