Trybunał Stanu w Polsce jest konstytucyjnym organem władzy sądowniczej, egzekwującym odpowiedzialność najwyższych urzędników państwowych za naruszenie Konstytucji lub ustawy.
Działalność
Przed Trybunałem Stanu mogą być postawieni: Prezydent, Premier, ministrowie, prezes NBP, prezes NIK, członkowie KRRiT, prokurator generalny, kierownicy ministerstw, kierownicy urzędów centralnych i Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych oraz parlamentarzyści w razie złamania zakazu działalności gospodarczej i czerpania korzyści z majątku Skarbu Państwa.
O postawieniu przed Trybunałem Stanu decyduje Sejm, nie dotyczy to jednak Prezydenta, gdyż o postawieniu w stan oskarżenia jego osoby decyduje Zgromadzenie Narodowe - taka procedura nazywana jest impeachmentem.
Trybunał składa się z: szesnastu członków, dwóch zastępców Przewodniczącego (wybierani przez Sejm) oraz z Przewodniczącego, którym jest Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego. Przynajmniej jednego z zastępców Przewodniczącego i ośmiu z członków Trybunału musi mieć kwalifikacje sędziowskie.
Trybunał Stanu może orzekać kary:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz
autorów.
Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.