Trolejbus - drogowy pojazd komunikacji miejskiej napędzany energią elektryczną pobieraną z sieci trakcyjnej. Posiada dwa odbieraki prądu połączone z zawieszoną nad jezdnią parą przewodów. W Polsce trolejbusy korzystają z prądu stałego o napięciu 600V. Obecnie trolejbusy jeżdżą w trzech polskich miastach:

Ciekawostki

W latach 90. zlikwidowane zostały trzy systemy trolejbusowe: w Warszawie (linia 51 do Piaseczna) 1981-1995, Dębicy, Słupsku (linie A, B, C) 1985-1999 oraz w kilku innych miastach. Tyska sieć również była zagrożona likwidacją, jednak w tym przypadku trolejbusy obronione zostały przez mieszkańców, którzy opracowali koncepcję odnowy tyskich "trajtków". Została ona przyjęta przez władze miejskie i sieć utrzymała się. Obecnie Tychy kupują jedne z najnowoczesniejszych trolejbusów na świecie marki Solaris.
Trolejbus -
trolejbus_solaris_trollino12t.jpg|thumb|250px|right| Gdyński Solaris Trollino 12T (w Polsce do spotkania tylko w Tychach i Gdyni)
Trolejbus_mercedes.jpg|thumb|250px|right| Mercedes O405NT jest pojazdem powstałym w warsztatach PKT Gdynia z połączenia używanych autobusów Mercedes i układu napędowego ze skasowanych Jelczy PR110T. Do spotkania tylko w Gdyni.

W czasach PRL można było spotkać w każdym mieście, gdzie jeździły trolejbusy, konstrukcję produkcji ZSRR czyli trolejbus ZIU 9B. Produkowane od początku lat 80. pojazdy były niezwykle odporne i trwałe, dlatego też w niektórych miastach byłego ZSRR jeżdżą do dziś praktycznie bez żadnych remontów. W Polsce zachowały się pojedyncze egzemplarze, reszta została pocięta na złom. W Lublinie trolejbus ZIU został przerobiony na jeżdżący bar.

Link zewnętrzny

Kronika Komunikacji Trolejbusowej w Polsce
Zdjęcia trolejbusów w dzisiejszej Rosji
Magazyn internetowy "Ziutek" o komunikacji w Lublinie - szczególnie o trolejbusach
Fotogaleria Gdyńskich trolejbusów
Komunikacja miejska w Gdyni, galeria trojlebusów

Zalety i wady trolejbusów:

  • + Trolejbusy mają dużo większe przyspieszenie niż autobusy (ograniczone jedynie komfortem pasażerów), a średnia prędkość przejazdu od pętli do pętli w terenie miejskim jest wyższa niż w przypadku autobusu
  • + Podczas ruszania zużywają wielokrotnie mniej energii niż autobus.
  • + Koszt budowy sieci trakcyjnej jest dużo niższy niż w przypadku tramwajów
  • + Trolejbusy mają lepszą od tramwajów przyczepność, dzięki czemu mogą gwałtowniej przyspieszać i hamować, co zmniejsza prawdopodobieństwo kolizji
  • + Nowoczesne trolejbusy posiadają możliwość zwracania energii elektrycznej z powrotem do sieci trakcyjnej podczas hamowania co ogromnie wpływa na zużycie energii elektrycznej podczas jazdy w warunkach miejskich. Przykładem takiego pojazdu jest Solaris Trollino 12T oraz Jelcz M121MT
  • + Trolejbus jest cichszy od tramwaju ponieważ posiada opony i nie jedzie po szynach
  • - Ponieważ trolejbusy nie jeżdżą po szynach, jest możliwość "zgubienia pałąków" czyli oderwania się odbieraków prądu od sieci trakcyjnej. Jest to dość częste i uciążliwe zjawisko szczególnie w przypadku starej sieci trakcyjnej, która nie ma prowadnic na zakrętach. Druty załamują się w tych miejscach co powoduje niebezpieczne bujanie się pałąków. Przy zbyt dużej prędkości może to spowodować ich opadnięcie. (Jest to dość uciążliwe zjawisko, dlatego większość miast wymienia sieć trakcyjną - szczególnie na skrzyżowaniach i rondach).
  • - Trolejbusy mają takie same prawa na ulicy jak autobusy, przez co tkwią w tych samych korkach
  • - Przy ruszaniu starszych trolejbusów odczuwalne jest dość uciążliwe szarpanie. Często, również w starszych modelach gdy kierowca zdejmie nogę z przyspieszacza (pedał gazu) występuje bardzo silne szarpnięcie spowodowane odłączeniem zasilania od silnika. W trolejbusach z napędem sterowanym elektronicznie (IGBT) problemy te nie występują
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.