Trewir -
Trewir -
Trewir (niem. Trier), to miasto w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, port nad Mozelą. Położone ok. 50 km od stolicy Luksemburga.
Liczba mieszkańców: 100 tys. na powierzchni 117,14 km².
Trewir jest jednym z najstarszych miast w Niemczech. W roku 16 p.n.e. została założona na terenie celto-germańskiego szczepu Trewerów (wymienia ich Cezar w: "O wojnie galijskiej") - w ramach akcji romanizacyjnej - rzymska osada o nazwie Augusta Treverorum.
Miasto było jednym z centrów administracyjnych i "podstolic" Cesarstwa Rzymskiego, miastem rezydencyjnym Konstancjusza I i jego syna Konstantyna Wielkiego. Za Konstantyna Wielkiego dokonano podziału Cesarstwa Rzymskiego na 4 prefektury - Wschód (Konstantynopol), Illyricum (Sirmium), Italia (Mediolan) oraz Galia (Trewir). W średniowieczu biskup trewirski był jednym z książąt elekcyjnych Cesarstwa Niemieckiego.
5 maja 1818 r. urodził się w Trewirze Karol Marks.
Miasto leży na szlaku do Santiago de Compostela.
Siedziba uniwersytetu i politechniki; od 273 r. biskupów katolickich.

Atrakcje turystyczne

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.