Tracheotomia, chirurgiczny zabieg otwarcia przedniej ściany tchawicy i wprowadzenie rurki do światła dróg oddechowych i tą drogą prowadzenie wentylacji płuc. W wyniku tracheotomii zapewnia się dopływ powietrza do płuc, z pominięciem nosa, gardła i krtani.

Wskazania do wykonania tracheotomii

  • ciężkie urazy twarzoczaszki
  • oparzenia dróg oddechowych
  • przeszkoda w drogach oddechowych np. guz
  • porażenie mięśni oddechowych
  • konieczność przewlekłej sztucznej wentylacji (respirator)
  • nadmiar zalegającej wydzieliny oskrzelowej
Jest to jedna z najstarszych procedur chirurgicznych. Często jest to zabieg ratujący życie, wykonywany ze wskazań nagłych.

Przebieg zabiegu tracheotomii

Zabieg tracheotomii polega na pionowym nacięciu skóry poniżej chrząstki tarczowatej krtani. Następnie po wypreparowaniu i przecięciu mięśni powierzchownych szyi dochodzi się do gruczołu tarczowego, który zsuwa się lub (częściej) przecina w obrębie węziny, odsłaniając chrząstki tchawicy. Przy pomocy skalpela wycina się w chrząstce tchawicy (zazwyczaj druga chrząstka poniżej chrząstki pierścieniowatej krtani) okienko, przez które przedostanie się rurka tracheotomijna. Przeciętą tarczycę podkuwa się zabezpieczając przed krwawieniem.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.