Tomasz Nałęcz (ur. 29 października 1949 w Gołyminie), historyk, polityk Socjaldemokracji Polskiej (od 1 kwietnia 2004 r., wcześniej w Unii Pracy).
Tomasz_Nałęcz -

W PZPR od 1970 r, w końcu lat 80. był jednym z działaczy reformistycznego Ruchu 8-go Lipca. Od 1990 r. był wiceprzewodniczącym SdRP. Wystąpił z Socjaldemokracji RP po ujawnieniu afery "moskiewskich pieniędzy".
Od tamtej pory sprawy te były wielokrotnie badane przez prokuraturę i sądy i nic specjalnego nie wykryto. Dlatego zweryfikowałem swoje sądy - mówił Tomasz Nałęcz w 2001 roku. W latach 1993-97 był posłem z listy Unii Pracy. Należał wówczas - w przeciwieństwie do Ryszarda Bugaja - do działaczy otwartych na współpracę z SLD i PSL. Do końca marca 2004 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego UP.
Nałęcz od 1998 roku pisuje felietony do Tygodnika "Wprost" zatytułowane "Widziane z lewej strony".
Przewodniczył też sejmowej komisji badającej Aferę Rywina, dzięki czemu zyskał na popularności jako polityk.
Tomasz Nałęcz jest historykiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Jego główne zainteresowania badawcze dotyczą historii politycznej Polski XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem historii ruchu robotniczego.
Do ważniejszych jego prac należą:
  • Polska Organizacja Wojskowa 1914-1918 (1984)
  • Irredenta polska (1987)
  • Rządy Sejmu 1921-1926 (1991)
ponadto napisane wspólnie z żoną Darią:
  • ... zemsty grom, ludu gniew (1984)
  • Józef Piłsudski - legendy i fakty (1986)


Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.